Metro Ethernet

Metro Ethernet; öncelikli olarak orta ve büyük ölçekli şirketler olmak üzere, internet kullanımının

yoğun olarak yapıldıgı yerlerde tercih edilebilen kurumsal bir internet hizmetidir.

Metro Ethernet, fiber optik kablolar üzerinden veya radyolink hatları aboneye ayrı bir hat tanımlanarak saglanır.

Abonenin tercihine ve ihtiyacına göre, 10Mbit/sn ile 50Gbit/sn arasında simetrik veri gönderim imkanına sahiptir.

TEKLİF ve BİLGİ ALMAK İÇİN 0850 441 0 140 

Metro Ethernet

Radyolink İnternet Hizmeti

Radyolink teknolojisi birbirinden tamamen bağımsız olan iki nokta arasında elektromanyetik dalgalar ile haberleşen bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Radyolink teknolojisinde yalnızca iki nokta arasında haberleşme sağlanabilir. Bu iki noktanın haricinde herhangi bir şekilde izlenebilmesi mümkün olmamaktadır.

Radyolink teknolojisi 5 GHz bandında yayın yapmakta olup, radyasyon değeri taşımamaktadır. Radyolink sistemi ile 2400 Mbps Download / 2400 Mbps Upload (2.4 Gbit) hızlarına kadar geniş bant internet hizmeti sunulabilmektedir.


Metro Ethernet

Metro Ethernet, günümüzde kullanılan ADSL ve VDSL hizmetlerine nazaran çok daha hızlı ve gelişmiş bir internet erişimine ihtiyaç duyan müşterilerin hizmetine sunulmuş durumdadır.

Küçük, orta ve büyük ölçekli şirketler fark etmeksizin, stabil, güvenli ve hızlı internet kullanımının yoğun olarak yapıldığı yerlerde tercih edilebilen kurumsal bir internet hizmetidir.

Çeşitli erişim yöntemleriyle müşteriye ayrı bir hat tanımlanarak sağlanır. Müşterinin tercihine göre, 10 Mbit/sn ile 50Gbit/sn arasında simetrik veri gönderim imkanına sahiptir.

Metro Ethernet'in en büyük farkı, bağlantının ADSL ve VDSL'e göre çok daha yüksek bant genişliğinde simetrik olarak sağlanıyor olmasıdır.

Metro Ethernet sayesinde, çok düşük gecikme oranları ve yüksek indirme ve yükleme hızlarına erişilir. Aynı zamanda simetrik bağlantı ile internet hattında darboğaz yaşanmaz.

Bu hizmetten yararlananlar; klasik xDSL çözümlerinden ziyade özel tahsis edilen hat ve erişim yöntemi ile bağlandıklarından, normal kullanıcıların yaşadığı yavaşlama ve kesinti gibi problemlerden etkilenmezler.


Metro Ethernet’i Kimler Kullanmalı?

Günümüzde neredeyse her kurum işlerinin bir kısmını internet üzerinden yürütmekte ya da yönetmektedir. Metro Ethernet hizmeti “Stabil, güvenli ve yüksek hızlı erişime” sahip olmak isteyen tüm kurumlar tarafından tercih edilir.

Başlıca kullanan firmalar ise;

  • Kurumsal hizmetleri ve müşterileri olan şirketler,
  • Online satış siteleri,
  • Bayi yönetim ve distribütör firmalar,
  • Youtube ajansları ve dijital ajanslar,
  • Profesyonel dijital içerik yöneticileri,
  • Depo stok yönetim programları kullanan şirketler,,
  • Mobil saha satış ekibi yazılımları olan firmalar,
  • İnternet tabanlı iş yapan firmalar,
  • Merkez, şube, franchise yapısına sahip firmalar.


Metro Ethernet’in Çalışma Prensibi

Metro Ethernet'in çalışma prensibi, bağlantı noktalarına internet servis sağlayıcı santralinden Fiber optik kablo çekilerek ya da Radio Link teknolojisi kullanılarak bir ethernet switch üzerinden ethernet temelli bağlantı sağlanmasına dayanır.

Metro Ethernet’in Avantajları

En son teknolojiye dayalı altyapı Metro Ethernet ve Radio Link; Bakır kablo kullanılan altyapılarda bakım ve arıza tespiti zordur. Öte yandan Fiber kablo ve Radio Link kullanıldığı Metro Ethernet erişimlerinde bakım ve arıza tespitleri daha hızlı yapılabilmektedir. Ayrıca Metro Ethernet ve Radio Link kullanılması, son kullanıcının servis sağlayıcıya uzaklığını önemsiz kılar. Bu sebeple Metro Ethernet ve Radio Link uzak mesafelerde sorunsuz çalışabilmektedir. Bu mesafe bakır hatlarda ise 10 km ile sınırlıdır.


Hız ve Hizmet Kalitesi

Metro Ethernet ve Radio Link servisinde 10Mb/Ps'tan 100Gb/Ps'a varan geniş hız ve simetrik iletişim (Eşit indirme (download)-yükleme (upload) hızı) seçenekleri mevcuttur. Layer 2 interworking sayesinde uç noktalarda kullanılan Metro Ethernet, G.SHDSL, ADSL, ATM ve Radio Link hatları sayesinde merkez ofisteki Metro Ethernet hattına bağlanabilir. Bu yönüyle ve başka özellikleriyle Metro Ethernet ağ yönetiminde kolaylık sağlar. Ayrıca Metro Ethernet müşterileri diğer müşterilerle aynı yurtiçi ve yurtdışı şebeke hattını kullanmaz, yurtdışı link sıkışıklıklarından etkilenmez.

Ethernet teknolojisi sürekli geliştiğinden dolayı Radio Link'in ve Metro Ethernet'in eskimesi gibi bir problem yaşanmaz. Uçtan uca ethernet taşıyarak protokol değişimine ihtiyaç duymaz.

Hem ethernet hem optik teknolojilerinin avantajlarını bir arada sunar.